Připravte si kvásek z asi 50 mililitrů ohřátého (vlažného) mléka, rozdrobeného droždí, špetky soli a lžíce cukru. Zakryjte utěrkou a na teplém místě nechte půl hodiny odpočinout.
Do větší mísy vsypte mouku, osolte, pak vlijte připravený kvásek, olej, žloutek, zbylé mléko a pořádně propracujte..
Nechte řádně nakynout. Kynutí lze urychlit v mírně zahřáté troubě. Je možné si těsto připravit už večer, zabalit ho do potravinářské fólie a uložit na noc do chladničky. Ráno pokračujte, jen nezapomeňte těsto znovu pořádné prohníst. Ať už jste zvolili přípravu naráz nebo jste bochánek právě vytáhli z ledničky, pokračujte tím, že ho lehce zaprášíte hladkou moukou a necháte asi půl hodinku vykynout. Kynutí opět můžete urychlit tím, že si zahřejete troubu na 100 °C, pak těsto vykyne za pět minut. Když těsto vzejde, přemístěte ho na pomoučněnou pracovní desku.
Pokud chcete tvořit housky, těsto si rozdělte zhruba na 10 až 12 dílů, každý rozkrojte ještě na další tři menší dílky. Vyválejte z nich delší prameny a spleťte jako copánek.
Jestli chcete vyrobit rohlíky, válečkem rozválejte z každé třetiny těsta placku. Tu nožem rozkrájejte (jako dort) na čtyři díly, čímž vzniknout trojúhelníky, které postupně zarolujte. Začněte od nejširší strany, přejděte až k cípku ve středu. Pokud rohlíky zatočíte, rázem z nich máte podkovičky.
Na posypku můžete použít podle chuti hrubozrnnou mořskou sůl, kmín, sezamové semínko, sladkou papriku nebo provensálské koření, které pečivo krásně ovoní. Housky před pečením potřete rozkvedlaným vajíčkem.
Pečivo přesuňte na plech vyložený pečicím papírem, potřete ho rozšlehaným vejcem, posypte a nechte ještě pár minut odpočívat. Ještě lehce vyběhne. Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C na přibližně 20 minut.